JavaScript seems to be disabled in your browser. For the best experience on our site, be sure to turn on Javascript in your browser.
Ikke på lager
Pris pr. stk.
399,00 DKK
Mezcal La Herencia de Sanchez Joven 42%
Denne super lækre og autentiske Mezcal fra Oaxaca, Mexico, er en Joven, hvilket vil sige at ingen fadlagring er påkrævet. Den er lavet på den anerkendte og populære agaveplante kaldet "Espadin".
Er du til brændevin med let røgede noter, så er mezcal helt sikkert noget for dig. Masterblender Romulo Sanchez Parada ved præcis, hvordan man rammer den originale smag af mezcal og det blive ikke mere ægte!
Smagen er let og har en fantastisk sødmefuld krydderi og sammen med den klassiske mezcal røg (ikke peat, som i nogle whiskys) får man en herlig oplevelse, både rent og i luksus cocktails.
Varenr. | 150510 |
---|---|
Stil | Joven |
Type | Mezcal |
Flaskestr. | 70 cl. |
Alkohol | 42% |
Område | Oaxaca |
Land | Mexico |